Защо кучето ми трепери

А ко ви се е случвало да станете свидетели как кучето ви изпитва тремори по цялото си тяло, то може би се чудите дали това е нормално? Имате ли причини за притеснение и защо това се случва? Бързаме да ви успокоим – не сте сами! Предлагаме ви заедно да разберем защо кучетата треперят и кога действително е добре да се обърнете към ветеринарния си лекар за консултация и съвет.
Важно е да направим уточнението, че когато говорим за треперене при кучетата, нямаме предвид отърсването или разклащането на цялото тяло на животното – жест, който най-често то проявява след къпане, когато е било във вода или в моменти на стрес. Също така, под треперене не визираме четириноги, които клатят глава и чешат ушите си, когато имат сърбеж или ушна инфекция. Предмет на тази статия е треперенето, което се отнася до тремор на цялото тяло на кучето.

Има няколко различни причини за този тип треперене при четириногите ни другари, вариращи от медицински проблеми до поведенчески реакции. Предлагаме ви заедно да разгледаме най-честите причини защо кучетата треперят, кои породи са предразположени и кога това се счита за спешен случай.
Dogsandcats.bg
Защо кучетата треперят?
Най-общо причините зад треперенето при кучетата могат да се разделят на две големи категории:
- Медицински или физически
При тях треперенето е клиничен признак, свързан с определено медицинско или физическо състояние.
- Поведенчески
Треперенето като физиологичен отговор, който кучетата могат да проявят в следствие на дадени емоции.
Физически състояния, които причиняват треперене при кучетата
Има различни физически състояния, които могат да накарат кучето да трепери.
- Студ
Четириногите понякога треперят, когато им е студено. Точно както при хората, това е физиологичният отговор на тялото спрямо ниските градуси. Естествена реакция, върху която нямаме контрол.

При кучетата обаче, треперенето при студ има и друга функция – то помага за терморегулацията. Когато на косматия ви другар му е студено, бързите движения на неговите скелетни мускули освобождават топлина и това му помага да повиши телесната си температура. За това и треперенето се наблюдава по-рядко при породи, чиито представители са с по-гъсти и дебели кожуси.
- Болка
Понякога кучетата могат да треперят и, когато изпитват болка. Тя може да бъде причинена от травма, възпаление или инфекция. Четириногите ни другари не винаги вокализират, когато нещо ги боли – те са склонни да го крият, за това и често единственият видим знак, че питомецът ви страда, може да бъде треперенето на тялото му.
- Вълнение
Понякога гледката на каишката им, торбичка с любимите лакомства или играчка може да предизвика такова щастие у някои домашни любимци, че те да започнат да треперят от радост. Ловните и работните породи са по-склонни към този вид треперене. За щастие, то е безвредно и често преминава бързо.

Неврологични заболявания, които карат кучетата да треперят
Има няколко неврологични състояния, които причиняват треперене при кучетата. Четириногите, диагностицирани със заболявания, свързани с гърчове, могат да изпитват от леки телесни тремори до конвулсии на цялото тяло. Припадъците също могат да се появят при всяка порода кучета. Вижте още за това какво причинява мускулни тремори при кучетата тук
Някои неврологични заболявания са вродени (кученцето ги има още при раждането), като хипоплазия на малкия мозък, синдром на треперене и синдром на треперещо кученце.
- Хипоплазия на малкия мозък
Церебеларната хипоплазия се причинява от непълното развитие на малкия мозък (частта от мозъка, която е отговорна за координацията и регулирането на мускулните движения). Това състояние обикновено се наблюдава при кученцата, когато за първи път започнат да се изправят и ходят.
Клиничните признаци включват поклащане на главата, падане и треперене на крайниците. Има наследствен компонент, отбелязан при някои породи като Чау Чау, Еърдел териер, Бостън териер и Бултериер.
- Синдром на придобитото треперене
Синдромът на придобитото треперене, известен също като синдром на генерализиран тремор (GTS), често се среща при кучета с бяла козина, като Малтийска болонка и Западнохайландски бял териер.

Това състояние кара цялото тяло на животното да се тресе и се свързва с възпаление на централната нервна система. Обикновено се наблюдава при кучета от млада до средна възраст. Болестта е толкова често срещана при малките бели кучета, че често дори не прави впечатление и се възприема като част от поведението им.
- Синдром на треперещо кученце
Ако попитате собственици на кученца от породата Чихуахуа, например, те ще ви кажат, че дребните им приятелчета често треперят по различен повод - когато са уморени, гладни, щастливи, развълнувани... Честото треперене е типично за някои породи, които са с по-рядка козина или са склонни към безпокойство.
Синдромът на треперещото куче е генетично състояние, което засяга нервите на гръбначния мозък. Макар да звучи страшно, то има тенденцията да отшумява само с напредване на възрастта на животното. Наблюдава се по-често и при кучета от породите: Чау Чау, Ваймаранер, Бернско планинско куче, Самоед и Английски Спрингер шпаньол.
Този синдром, известен още като хипомиелинизация, обикновено се появява при кученцата, които едва са навършили няколко седмици. Признаците включват треперене на тялото, проблеми с баланса и координацията и проблеми с ходенето.

- Треперене, предизвикано от прием на лекарства/токсини
Поглъщането на определени вещества, като шоколад или лекарства, може да доведе до треперене при кучетата, в допълнение към други клинични признаци. Някои четириноги са чувствителни към определени медикаменти, включително и препарати за обезпаразитяване против бълхи и кърлежи, и могат да получат треперене на цялото тяло и гърчове, ако те се прилагат върху тях.
Някои четириноги може да треперят, когато се възстановяват от анестезия след стоматологична или хирургична процедура. Други кучета могат да имат треперене, когато са на психотропни лекарства.
Болести, които причиняват треперене при кучетата
Следните медицински състояния също могат да предизвикат треперене при домашният ви любимец:
- Болест на Адисън
Хипоадренокортицизмът (болест на Адисън) е ендокринно заболяване, което може да причини летаргия, повръщане и треперене при кучета.
- Хипокалциемия
Кучетата с хипокалциемия, което е ниска концентрация на калций, могат да получат мускулно треперене и гърчове. Още са признаците на калциев дефицит при четириногите – как да ги разпознаете и какво можете да направите – четете тук
- Хипогликемия
Ниската кръвна захар най-често е типична за малките кученца, както и за представителите на по-дребните породи. Това може да причини треперене, мускулни спазми, замаяност и загуба на ориентация.

- Небалансирани електролити
Ако има дисбаланс между основните електролити в тялото на кучето – натрий, калций и хлорид, то може да се почувства зле, да е немощно и да трепери често.
- Епилепсия и състояния, засягащи малкия мозък
За разлика от хората, при кучетата припадъците могат да бъдат много по-фини и понякога дори да не разберете, че домашният ви любимец е получил такъв. Известно е, че дегенерацията на малкия мозък причинява неврологични симптоми като треперене.
- Гана (кучешка чума)
Кучетата с чума, инфекциозно вирусно заболяване, могат да имат мускулни тремори като един от клиничните признаци на заболяването.
Поведенчески причини за треперене при кучетата
Всички кучета, които са уплашени, тревожни или стресирани, могат да имат треперене. Това е естествен физиологичен отговор на реална или предполагаема заплаха.
Домашните ни любимци имат сходни до човешките реакции, когато става въпрос за страх – тялото им освобождава хормона адреналин, който изостря сетивата им и ги подготвя, чрез треперене, да „оцелеят“ при стресова ситуация. Този импулс може да се появи и при вида на нещо, което ужасява или агресира животното като прахосмукачка, скейтборд или метла, например. Страхът е решаваща реакция, която помага за оцеляването.

Тревожността възниква, когато кучето очаква, че може да възникне заплаха или опасност. Стресът е отговор на тялото кучето към безпокойството, което създава дисбаланс. Кучетата, които изпитват високи нива на стрес, също могат да проявят треперене.
Когато наблизо има заплашителен тригер, това се характеризира с различни реакции, които преминават от мозъка към тялото на кучето. Освобождават се кортизол и адреналин, които помагат на животното при битка или бягство. Те причиняват ускоряване на дишането и сърдечната честота, разширяване на зениците, отпускане на пикочния мехур, свиване на много кръвоносни съдове, забавено храносмилане и треперене.
Трябва ли незабавно да се свържете с ветеринарния си лекар, ако кучето ви трепери?
Опитайте се да установите възможната причина за треперенето. Дали косматият ви другар наскоро не е ял нещо, което не трябва? Възможно ли е треперенето да е предизвикано от силен шум извън дома ви? Давали ли сте на домашния си любимец наскоро лекарства? Ако имате някакви съмнения, че нещо не е наред, свържете се с ветеринарния си лекар и запишете час за преглед.
Понякога кучешкото треперене се дължи на напреднала възраст. Не е необичайно това да се случи при по-стари кучета, но ако треперенето се появи изведнъж и/или е прекомерно, това може да е признак на болка и по-специално – дискомфорт в ставите. Ако случаят е такъв, заведете питомеца си на ветеринар възможно най-скоро. Специалистът ще може да ви предложи как най-добре да помогнете на вашето куче.

Защо кучетата треперят в съня си?
Ако забележите, че кучето ви се тресе, докато спи, това може да бъде притеснително, но не бива да изпадате в паника – често е и съвсем нормално. Интересното е, че това треперене или потрепване обикновено се дължи на факта, че животното сънува активно! То може да играе на топка с вас насън, да гони катерица в близкия парк или дори да преследва котката на съседа, а треперенето, което забелязвате е просто мускулно движение, което съпътства всичко това.
Понякога обаче причините, поради които кучето ви трепери, може да се свеждат до нещо по-сериозно. Ако четириногият ви другар изпитва необяснимо треперене, което се повтаря или не отшумява, незабавно посетете вашия ветеринарен лекар. Следете и за други симптоми като диария, повръщане или накуцване.
Знаете ли, че освен да треперят насън, много кучета мърдат леко краката, ушите и дори издават тихи звуци, докато си дремват? Дали домашните ни любимци сънуват и какво знаем за кучешките сънища – вижте тук
